عابدان کُهَنز

روایتی از مسجدی که مدافع حرم تربیت می‌کند، حاشیه نشینان همیشه در صحنه

 

«عابدان کُهَنز» به کارگردانی «مجید رستگار»،روایتی ۲۵ساله از مسجد امیر المومنین(ع) در کُهَنز(شهرکی در شهریار) است که جوانان زیادی در حوزه‌های فرهنگی، نظامی، اجتماعی و... مانند شهید مصطفی صدرزاده در آن رشد یافتند.

 روایتگر  تربیت، شکوفایی و بالندگی نوجوانان مسجد امیر المومنین (ع) کُهَنز شهریار است که در وقایع مهم انقلاب اسلامی از جمله فتنه ۸۸ و فتنه تروریست های تکفیری در سوریه حضوری فعال داشته‌اند.

شهدای مدافع حرم «مصطفی صدرزاده»، «محمد آژند»، «سجاد عفتی» و جانبازان مدافع حرم «امیر حسین حاجی نصیری» و «رضا سلمانی» از تربیت یافتگان مسجد امیر المومنین (ع) کُهَنز هستند.

 

این اثر به کارگردانی «مجید رستگار» و تهیه کنندگی «امیر مهریزدان»، توسط «مدرسه مستند عمار» تهیه شده است. طراحی و ترکیب صدای مستند را «مهدی جمشیدیان» و ساخت موسیقی آن را «علی نصیرنژاد» بر عهده داشته‌اند؛ و در تولید آن، از تکنیک دیجیتال پینت نیز برای روایت وقایع استفاده شده است.

مجید رستگار، کارگردان و مستندساز درباره شکل‌گیری ایده اولیه ساخت این مستند بیان داشت:

شکل‌گیری ایده اولیه ساخت به پروژه نگارش کتابی در مورد شهید مدافع حرم، مصطفی صدرزاده توسط بخش تاریخ شفاهی دفتر مطالعات فرهنگی انقلاب برمی‌گردد که حدود ۸ ماه برای این کار وقت گذاشته بودند. به همین خاطر بعد از اینکه با تولید این مستند موافقت کردم با مجموعه عظیمی متشکل از صدها ساعت تحقیق و کتاب روبه‌رو شدم.

 

وی افزود: به منظور نگارش فیلمنامه این کار، ۶ ماه را جهت مطالعه و یادداشت‌برداری از مطالب و منابعی که در اختیارم قرار گرفته بود اختصاص دادم. در بررسی این منابع با مسجد امیرالمومنین آشنا شدم که به نظرم از تمام مسائل این پروژه تاریخ شفاهی، مهم‌تر و با ارزش‌تر بود.

 

رستگار با بیان اینکه مسجد امیرالمومنین منطقه کهنز تا امروز جوانان فراوانی را در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی پرورش داده است، بیان کرد: داستان این مستند بعد از پایان جنگ تحمیلی شروع می‌شود و به جریان‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و نظامی می‌رسیم که شامل جنگ سوریه هم می‌شود. «عابدان کهنز» دوره تاریخی شکل‌گیری مسجد امیرالمومنین، فتنه سال ۸۸ و جنگ سوریه را بررسی می‌کند و کارهای سیاسی، نظامی و فرهنگی که از دل این مسجد برآمده را به تصویر می‌کشد.

 

وی اظهار کرد: تصویربرداری مستند «عابدان کهنز» اواسط تابستان سال گذشته آغاز شد. البته با توجه به شرایط و بودجه‌ای که داشتیم کل زمان تصویربرداری ۷ روز بیشتر طول نکشید، اگر زمان بیشتری برای انجام فیلمبرداری داشتیم قطعاً شاهد رقم خوردن اتفاق‌ها و رویدادهای بهتری بودیم.

 

رستگار گفت: لوکیشن‌هایی که این مستند در آنجا تصویربرداری شده، در تهران و شهریار است و برای ساخت این مستند ۱۲ نفر را برای انجام مصاحبه در نظر گرفتیم؛ اما به دلایلی فقط با ۷ نفر از آن‌ها گفت‌وگو کردیم. در جریان انجام این مصاحبه‌ها هم بخاطر عملیاتی بودن این افراد که دائما در سفر و ماموریت بودند، با مشکل مواجه بودیم. بیشتر با افرادی که در مسجد امیرالمومنین و پایگاه بسیج الغدیر آن فعالیت و حضور داشتند، مصاحبه انجام دادیم که از جمله آن‌ها می‌توانم به گفت‌وگو با حاج خدایار بهرامی و غلامعباس حاج نصیری از مهمترین و اصلی‌ترین نفرات مسجد امیرالمومنین اشاره کنم.


منبع:

ammaryar.ir

farsnews.com

defapress.ir

دسته بندی: