مبانی فکری سلفیت، تکفیری و وهابیت( 2)
نهمین جلسه از سلسله مباحث« طرح کلان آمریکا در منطقه غرب آسیا» با حضور دکتر سیدهادی سیدافقهی، دوشنبه ۱۲ دی ماه در حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم ع برگزار گردید.

سید افقهی در آغاز جلسه، ویژگی های فکری وهابیت را که در رفتارشان نیز نمود واضح داشته است را این چنین برشمردند:

 1. ظاهرگریی و عوام فریبی: در نمونه ای همچون به همراه داشتن قاشق و چنگال داعشی های انتحاری به وعده شهادت و همسفرگی با حضرت رسول ص و ...
 2.  جمود فکری: بجهت متن گرایی افراطی و تعطیلی دینانیسم عقلانی، لذاست که نمی توانند خود را با تحولات نوین جهان منطبق کنند؛ فتوا به حرمت برش دادن گوجه فرنگی با بیان اینکه پس از برش، شکل صلیب نمایان می شود، نمونه ای از نمود جمودگرایی آنهاست.
 3. تکفیر مسلمانان( سایر فرقه های اسلامی جز خودشان)علل الخصوص شیعیان، و این در حالی است که با کفار کاری ندارند.
 4. ارائه تصویری خشن از اسلام
 5.  تفسیر غلط آیات قرآن: برای نمونه آیه شریفه« وجوه یومئذ ناضره الی ربها ناظره» را قائلند خداوند شبهای چهارشنبه، بدون ریش، سوار بر الاغ کور از آسمان به زمین می آید و ...
 6.  فتوا های مغایر با احکام اسلامی: همچون: افتتاح مراکز فسق و فجور با حضور بدنام ترین زنان با عنوان فضای باز فرهنگی به دست محمدبن سلمان- فتوای مفتی عربستان بر حرام نبودن آهنگ جاز به دلیل اینکه به زبان خارجی است و شنونده مفاهیم آن را نمی فهمند و یا حرمت رانندگی و شرکت در انتخابات زنان- حرمت مناظره با شیعیان- فتوای محمد العریفی مبنی بر جواز ازدواج دو هم جنس- حرمت بر خروج بر حاکم ظالم، میگسار و ...- ایجاد محرمیت مرد مسن با خوردن شیر از آن زن- جواز نکاح جهاد در راستای تقویت روحیه رزمندگان تکفیری- جواز دیدن صحنه های مستهجن- عدم وجوب حجاب برای زنان و فقط لزوم حجاب برای زنان پیامبر ص و ...

سیدافقهی همچنین به بیان ارتباطات صمیمانه و خائنانه آل سعود با صیهونیسم در راستای سرکوبی نهضت انقلابی حزب الله و فلسطین اشاره ای داشتند و مطالعه کتاب« خاطرات مستر همفر»( خاطرات جاسوس انگلسی در کشورهای اسلامی) را پیشنهاد کردند که در این کتاب این جاسوس انگلیسی به وضوخ دست داشتن انگلستان در شکل گیری وهابیت و پیوندش با آل سعود را بازگو کرده است.

وی در ادامه به فتواهای ابن تیمیه نیز مبنی بر وجوب تخریب مقابر به بهانه شرک بودن و حتی قصد تخریب حجره و بُقعه شریف حضرت رسول ص، که با مخالفت شدید جهان اسلام، اعم از شیعه و اهل تسنن، اشاره کردند.

سیدافقهی در ادمه به بررسی موضوع تکفیری ها نیز پرداختند. و بیان داشتند:

 • تکفیری، در لغت و فقه، به معنای نسبت دادن کفر به شخص یا جماعتی است.
 • جریان تکفیری، همان جریان تندرو وهابیت است که نسبت به عموم مذاهب اسلامی، علل الخصوص شیعیان، نظر تکفیرآمیز دارند.
 • مبنای این نوع طرز فکر به نظرات تکفیری  بنیان گذار وهابیت( عبدالوهاب) و تکفیری های پیرو وی( القاعده، جبهة النصره، داعش و ...) برمی گردد.

وی در همین راستا به شریح پاسخ این سوال که« چرا تکفیری ها در این برهه زمانی بروز و ظهور پیدا کردند؟» پرداخت:

 •  شکست سیاست های آمریکایی و صهیونیستی در منطقه: همچون شکست در حذف حزب الله با وجود کمک تسلیحاتی تکفیری ها و برخی کشورهای عرب منطقه
 • به کارگیری گزینه طایفه گرایی برای شکست نهضت مقاومت به رهبری انقلاب اسلامی ایران و ممانعت از نفوذ و گسترش اسلام انقلابی( اسلام ناب محمدی)
 •  تمرکز دولت های عربی وابسته به آمریکا و هم پیمان های آنان با صهیونیست ها، بر روسیه و تلاش یرای پیروزی بر روسیه، و پس آز آن بر عراق و ایران.
 •  از بین رفتن جایگاه و منافع آمریکا در منطقه

سیدافقهی در همین راستا گریزی هم به رابطه تکفیری ها با استکبار جهانی زد و بیان کرد:

آمریکا و استکبار جهانی، پروژه سیاسی، نظامی، اقتصادی و ... را بر اندیشه انحرافی و غلط اسلامی( وهابیت و تکفیری) سوار کرد تا با استفاده از این تفکر غلط، نقشه های شوم خود برای منطقه خاورمیانه را عملی کند.

آمریکا، با استفاده از تفکر انحرافی وهابیت و تکفیری، که در بستر تاریخ به مرور زمان دامنه ی تکفیرش گسترده تر شد، این پروژه را سوار کردند به سمت ایجاد خاورمیانه جدید در جهت تقسیم کشورهای منطقه، جنگ افروزی و چپاول ذخایر طبیعی خاورمیانه و تسلط بر گروه های مسلمان منطقه.

 

 

دسته بندی: